Praca hostessy od A do Z

Posted by admin in hostessy

Dla wielu osób praca hostessy stanowi ciekawe wyzwanie, które chętnie chcą podjąć. Na czym jednak ta praca polega? Jakie powinno się mieć do niej predyspozycje i kto może zostać hostessą lub hostem? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada nasza Agencja Modelek, współpracująca z kilkuset osobami w całym kraju.

Co robi hostessa?

Zacznijmy od odpowiedzi na jedno z najpopularniejszych pytań, czyli czym w swojej pracy zajmuje się hostessa? Jej praca polega na obecności na różnego rodzaju wydarzenia organizowanych przez firmy, instytucje i urzędy. Są to konferencje, wystawy, wydarzenia sportowe, spotkania firmowe, imprezy integracyjne, pokazy, wydarzenia artystyczne i wiele innych. Uroda hostess podkreśla rangę wydarzenia i daje obecnym na nim gościom poczucie zadowolenia, że przebywają wśród młodych, atrakcyjnych osób. Ale oprócz samej obecności, hostessy mogą wykonywać inne powierzone im zadania. Niektóre z nich to odpowiadanie na pytania klientów, rozdawanie materiałów promocyjnych, obsługa stoisk firmowych i degustacyjnych. Zakres obowiązków, podobnie jak czas pracy zawsze jest indywidualnie omawiany z każdym klientem, a uzgodnienia te zostają zawarte w umowie. Podsumowując, ładne hostessy mają zadanie budować pozytywny wizerunek firmy, która je wynajęła, wśród zaproszonych gości.

Pozostałe obowiązki hostess

  1. Witanie oraz oprowadzanie uczestników;
  2. Prezentowanie firmy i marki;
  3. Odpowiadanie na pytania gości;
  4. Zachęcanie do zapoznania się z przygotowaną ofertą;
  5. Dystrybucja materiałów reklamowych i firmowych gadżetów;
  6. Prowadzenie konkursów i zachęcanie do wzięcia w nich udziału.

Co oznacza “hostessa”

Słowo hostessa pochodzi z języka angielskiego i znaczy po prostu gospodynię. W każdym domu rola gospodyni jest niezwykle ważną i poważaną, a jej obowiązki są bardzo szerokie. Obejmują opiekę nad odwiedzającymi dom gośćmi, rozmowę z nimi, otoczenie opieką i tworzenie przyjaznej atmosfery, która pozwala im się zrelaksować i zachęca do powrotu. Zadaniem hostess podczas eventów może również być zachęcanie uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu — od rozmów, przez konkursy, aż po degustacje i testy.

Jakie wymagania stawiane są hostessom?

Aby rozpocząć pracę w zawodzie hostessy – okazjonalnie lub regularnie, zwykle nie wystarcza sama uroda. Pamiętajmy o tym, że hostessy pracują przede wszystkim z ludźmi i to z nimi muszą tworzyć pozytywne relacje. Powinny zatem to być osoby komunikatywne, o pogodnym usposobieniu, inteligentne, umiejące odnaleźć się w każdej sytuacji, a także odporne na działanie stresu czy pracę pod presją czasu. Bardzo przydatna jest także śmiałość i odwaga, pomagająca inicjować kontakty i przełamywać ewentualny opór ze strony gości. Każda profesjonalna hostessa dobrze również zna zasady savoir-vivre, potrafiąc odpowiednio zachować się w każdej sytuacji, w której się znajdzie. Uroda, elegancja i sposób poruszania to także bardzo ważne cechy, nad którymi nierzadko hostessy długo pracują. Połączenie tych wszystkich predyspozycji w jednej osobie sprawia, że jest ona bardzo poszukiwana przez zleceniodawców i chętnie angażowana na różne wydarzenia. Dobra kondycja fizyczna, duża wytrzymałość i gotowość do wielogodzinnej pracy jest kolejnym atutem, który pomaga hostessom w systematycznym rozwoju i budowaniu swojej kariery idącej w parze z coraz lepszym wynagrodzeniem. Dla większości osób jest to oczywiste, ale warto podkreślić, że hostessy pracują przez min. 80% czasu na stojąco lub chodząc.

Jak dużo i często pracują hostessy?

Zawód hostessy jest zwykle zajęciem dodatkowym, wykonywanym w weekendy lub pojedyncze dni tygodnia. W wielu przypadkach, zleceniodawcy zadowoleni z pracy znanych już sobie hostess, wynajmują je na prowadzone przez siebie wydarzenia cykliczne na terenie całego kraju. Daje to hostessom możliwość stworzenia grafiku swojej pracy i jeszcze lepszym zarządzaniem czasem. Miejscem pracy hostess są zwykle hotele, centra konferencyjne, centra handlowe, ale także urzędy oraz miejsca plenerowe. Jeżeli jesteś dziewczyną, która chciałaby się sprawdzić w roli hostessy i szukasz zleceń, koniecznie skontaktuj się z nami i sprawdź, co mamy do zaproponowania.

Leave a Reply